Zamanım Yok Diyenler

Zaman hepimiz için eşit verilmişken kimilerimiz için bunu kullanabilmek büyük bir kısır döngüdür. Üstesinden gelmeye çalıştıkça da kimi zaman daha daha çok bocaladığımız bir kavram.

Bizler, zamanın ardında kaldığımız sürece, karmaşanın içinde olmaya devam ediyoruz. Aslında bunu da sevmiyor değiliz hani. Her telaşın ardında bir şeyleri zamana sıkıştırmanın verdiği hakimiyet duygusu gibi yaşamaya devam ediyoruz.

Genellikle yapmamız gereken bir çok şey için vakit yokluğundan şikayet ediyoruz. Aynı zamanda birden fazla parçaya bölünüp işleri yetiştirebilmenin hesabına kafa yoruyoruz ama – farklı koşullarda – onca vaktimiz varken, neden bunun getirdiği avantajları fark etmiyoruz dersiniz?

Olmayan zaman için her türlü enerji ve vaktimizi harcarken olanın kıymetini bilmeyip çarçur ediyoruz. Bu konuda, kendimizi biraz olsun tanıyorsak eleştirmekten çekinmemeliyiz. Belki biraz, tembellikten ya da iş bilmezlikten olsa gerek; en değerli zamanımızı, lehimize kullanacağımıza onu gelişi güzel harcayarak kendimiz için dezavantaja çeviriyoruz.

Nasılsa daha çoook zamanımız var diyerek son saatlerin ya da dakikaların motive gücüne sığınmak suretiyle gerçek anlamda vakit darlığının ne anlama geldiğini tekrar tekrar deneyimliyoruz.

Yine de her şeye ayıracak vaktimiz var olduğunu düşünüyorum ve biz bunu hayat felsefesi olarak benimsersek doğru zamanda doğru işlere vakit ayırmanın sonuçlarını kat be kat alacağız. Zamanın üzerimizdeki negatif etkisini ancak bu şekilde atabiliriz. Yani kendimizi doğru işlere adayıp yeterli zaman ayırdığımız takdirde zorlukları aşabileceğimize inanıyorum.

Başta yinelediğim gibi zaman hepimiz için aynı orandadır. Bizlerin ona yüklediği anlam ise beklentilerimiz ölçüsündedir. Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise zamanın rahatlık etkisiyle kendimizden geçmemektir.

Yazan : Turgay GEZİCİ

Her şey küçük bir dokunuşla başlar.Emeğe saygı duyduğunuz ve desteklediğiniz için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


− 2 = 2